Somálská kočka

Vznik plemene Jak vzniklo toto nádherné plemeno, které se řadí do kategorie krátkosrstých koček, i když je to dlouhosrstá varianta kočky habešské, se úplně přesně neví. Nejpravděpodobnější verzí je, že se jednalo o spontánní mutaci ve vrzích habešanek z některých linií v USA. V těchto vrzích se čas od času objevila koťata s dlouhou srstí. Někteří chovatelé se hned chopili příležitosti, a tak došlo k vyšlechtění somálských koček.

Typ a barevné variety
Somálské kočky jsou středně velké, svalnaté, elegantní, s lehce klenutým hřbetem a plochými boky. Hlava má mít tvar zaobleného klínu, měkké linie, a nemá být příliš zašpičatělá. Oči mají mít mandlový tvar a barvu jantarovou nebo zelenou. Uši mají být velké, široce nasazené. Ocas má být dlouhý a bohatě osrstěný. Srst má být jemná s hustou podsadou.

Zbarvení somálských koček se označuje jako ticked tabby. Každý jednotlivý chlup má proužky, tzv. ticking. Ticking má být vícenásobný. Kromě tickingu nesmí být na srsti žádná další kresba, povolen je pouze hřbetní (tzv. úhoří) pruh a slabý náznak proužku na hrudi (tzv. náhrdelník), který ale musí být přerušen.

Somálské kočky se chovají v tzv. plných barvách a stříbřitých barvách.

Plné barvy

Základní barvou je divoké zbarvení (ruddy), kdy je ticking černý a základní barva chlupu je hnědočervená. U zbarvení modrého (blue) je ticking ocelově modrý a základní barva je krémová. U zbarvení skořicového, neboli červenohnědého (sorrel) je ticking čokoládový a základní barva je meruňková. U zbarvení plavého (fawn) je ticking tmavě krémový a základní barva je světle krémová.
Existují i barvy čokoládová a lila, ty však FIFe dosud neuznává.

Stříbřité barvy

Základní barva stříbřitých variet somálských koček je stříbřitě bílá, pro ticking platí totéž, co pro plné barvy.

Dědičnost zbarvení

Dominantním zbarvením je zbarvení černé, které podmiňuje gen B. K němu recesivní gen b podmiňuje zbarvení čokoládové, vzhledem k tomu, že tuto barvu u somálek FIFe neuznává, nebudeme se jí dále zabývat. Dalším recesivním genem ke genu B je gen b1, který podmiňuje zbarvení skořicové.
Ředění barev podmiňuje gen d. Je to recesivní gen, pro vznik ředěné barvy musí tedy kočka nést oba exempláře tohoto genu (musí tedy být recesivní homozygot dd). Ředěná barva k barvě černé je modrá, k barvě skořicové je plavá.
Stříbřité zbarvení podmiňuje gen I (inhibitor). Je to dominantní gen, jeho zvláštností je ale neúplná penetrance, což znamená, že se nemusí projevit vždy.