IRSKÝ VLKODAV

F.C.I. - Standard č.160 (14. 9. 1995)

Země původu: Irsko, patronát FCI

Klasifikace FCI: Skupina 10 - chrti, Sekce 1 - hrubosrstí chrti

Celkový vzhled: Irský vlkodav by neměl být tak těžký a masivní jako doga, avšak měl by být větší než deerhound, kterému se jinak podobá svým typem. Je pozoruhodný svou velikostí, majestátním chováním, je silně osvalený, mohutný a přesto elegantně stavěný, s lehkým a aktivním pohybem. Hlava a krk jsou neseny vysoko, ocas na konci nesen v mírném oblouku.

Hlava: Dlouhá, čelo velmi lehce vystupuje a mezi očima vykazuje velmi lehkou prohlubeň. Mozkovna nepříliš široká.

Tlama: Dlouhá, a mírně zašpičatělá.

Uši: Malé, nesené stejně jako u greyhounda.

Skus: Ideální je nůžkový, kleště jsou povoleny.

Krk: poměrně dlouhý, velmi silný a svalnatý, dobře klenutý, bez volné kůže a laloků na hrdle.

Hrudník: velmi hluboký, široký hrudní koš

Hřbet: Raději delší než krátký, bedra mírně klenutá

Ocas: Dlouhý a nesený v mírném oblouku. Přiměřeně silný a dobře osrstěný.

Břicho: Dobře vtažené

Hrudní končetiny: Dobře osvalená ramena, poskytující hrudníku šíři, lehce šikmo uložené. Lokty dobře usazené, nesmí se vytáčet ven ani dovnitř. Dobře osvalené předloktí, končetiny celkově silné a zcela rovné.

Pánevní končetiny: Svalnaté stehno a lýtko, silné a dlouhé jako u greyhounda. Hlezna nízko posazena, nejsou vbočená ani vybočená.

Tlapky: Přiměřeně velké, okrouhlé, nevytáčejí se ven ani dovnitř. Prsty sevřené a klenuté, se silnými ohnutými drápy.

Osrstění: Hrubé a tvrdé na celém trupu, končetinách a hlavě. Zvláště tvrdá a dlouhá srst nad očima a na spodní čelisti.

Barva a znaky: Uznávané barvy jsou šedá, žíhaná, červená, černá, čistě bílá, jelení a jiné barvy, které se objevují u deerhounda.
Minimální velikost a hmotnost u psa by měla být 79 cm a 54,5 kg, u fen je minimální výška 71 cm a hmotnost 40,5 kg.
Všechna zvířata pod tyto hodnoty jsou vyloučena z chovu. Pozoruhodná velikost včetně velké kohoutkové výšky a přiměřené délky těla je cílem, jemuž je třeba se přiblížit. Je žádoucí upevnit plemeno tak, aby psi měřili v průměru 81 až 86 cm a vykazovali potřebnou sílu, aktivitu, odvahu a vyrovnanost.

Vady: Každá odchylka od výše uvedených bodů musí být posuzována jako vada a její hodnocení má být v přesném poměru se stupněm odchylky.
Příliš těžká nebo lehká hlava, příliš klenuté čelo, velké a ploché ucho, krátký krk, silný lalok, příliš úzký nebo široký hrudník, pronesená nebo rovná hřbetní linie, křivé hrudní končetiny, přeúhlené nádprstí, vybočené nebo vbočené tlapky, rozevřené prsty, příliš zatočený ocas. Slabá pánevní končetina a celkový nedostatek osvalení, příliš krátký trup, růžově nebo játrově zbarvená víčka, jiná než černá barva na pyscích a nose. Příliš světlé oko. Psi musí mít dvě normálně vyvinutá a plně v šourku sestouplá varlata.